Jak widzę przyszłość mojego regionu w Unii Europejskiej,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Wykonała:
Anna Rzepecka
kl. III a
Jak widzę
przyszłość
mojego regionu
w Unii Europejskiej?
Jak widzę przyszłość mojego regionu w Unii Europejskiej?
Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie tego eseju należy najpierw zastanowić się nad inną kwestią: co daje nam Unia Europejska, co dalej z Europą i czy to pozytywnie przeplata się na dalszą przyszłość Stąporkowa i jego okolic.
Stąporków
Wspólnota ewoluuje od momentu swego powstania. Zmieniają się zasady jej funkcjonowania i pola działalności. Przez minione lata podstawą rozwoju obecnej Unii Europejskiej była gospodarka. Dopiero ostatnie dziesięciolecie XX wieku przyniosło przełom. Niewątpliwie był on odpowiedzią na zmiany zachodzące na świecie. Dzisiejszy kształt Unii nie jest na pewno ostateczny. Przewodnia myślą Unii Europejskiej jest dążenie do zbliżenia Unii do obywateli, przyszła Unia powinna opierać się na dotychczasowych dokonaniach, a ewentualne reformy będą miały charakter ewolucyjny. Ważne jest także poznawanie wspólnoty i wszystkich jej członków. A najlepiej można tego dokonać poprzez odwiedzanie danych terenów czyli turystykę.
Skałki w Piekiełku
W dzisiejszej Unii istnieje wiele korzystnych warunków dla rozwoju gospodarki, a tym samym dla jej mieszkańców i konsumentów, takie jak: wspólny obszar celny, wspólna waluta, brak ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi i kapitałów. Dzięki temu nasza gmina ma szanse rozwijać się w kierunku turystyki. Turysta UE jest chroniony i bardzo ceniony, ponieważ przyczynia się on do utrzymania w Europie 9 milionów miejsc pracy. Ostatnio jest to bardzo popularne i przyszłościowe, jeszcze kilka lat temu działalność turystyczna nie była w Polsce regulowana żadną ustawą. Poprzez przyjęcie rozwiązań istniejących w UE podwyższyło się bezpieczeństwo prawne turysty w biurze turystycznym przy podpisywaniu warunków wycieczki, jak i jego bezpieczeństwo osobiste na drogach czy w hotelach. Żeby do tego doszło trzeba zadbać o dobre warunki dla odwiedzających. Podstawą jest znalezienie miejsca na nocleg. W naszych okolicach jest duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju hotele czy pensjonaty, ale to nie wszystko. By ściągnąć turystów z różnych części kraju, a nawet Europy potrzebne są atrakcje, parki rozrywki, sanatoria, uzdrowiska w których ludzie mogli by zdrowo odpocząć od zwykłej codzienności. Nasza gmina jest słabo rozwinięta w stronę przemysłu, dzięki temu powietrze i wody nie są zbytnio zanieczyszczone pochodzenia fabrycznego czy hutniczego. Wybudowanie teatrów także zwiększyłoby popularność naszego regionu. Lecz by to wszystko powiodło się bezpiecznie i zgodnie z planem trzeba przede wszystkim zacząć od zadbania o sprawną oraz szybką komunikację. Na pierwszym miejscu postawiłabym poprawianie naszych dróg po których dziennie miałoby przejeżdżać bardzo duża ilość samochodów, a także zbudowanie tramwajów, obwodnic dzięki którym powstałby sprawny ruch.
Czarna
Duża ilość Europejczyków to ludzie niepełnosprawni, im tez przecież należy się wypoczynek. Moją planowana turystykę w naszej gminie można także wykorzystywać w celach rehabilitacji niepełnosprawnych. Promocja turystyki wśród niepełnosprawnych to nie tylko usuwanie barier fizycznych ograniczających dostęp do wielu punktów turystyki, ale także swoboda i dostosowanie się do potrzeb chorego.
Krasna
Co jest jeszcze potrzebne by nasza turystyka dobrze się rozwijała? Oczywiście zdrowa żywność. Unijne prawo dotyczące bezpieczeństwa i jakości wyrobów i usług, zwłaszcza w zakresie obowiązujących norm musi w Polsce obowiązywać. Mając na uwadze zdrowie konsumenta produkty powinny spełniać wymagane standardy bezpieczeństwa. Z punktu widzenia turysty jest również ważne to, że obejmuje on dostawców żywności do hoteli czy restauracji. System ten zakłada, ze każde państwo członkowskie odpowiada za zapewnienie zgodności z wymogami bezpieczeństwa produktów, znajdujących się w obrębie jego terytorium, Dzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej jest łatwiej przekroczyć granice, nie ma kontroli paszportowych na granicach wewnętrznych, czyli miedzy państwami członkowskimi co zwiększa ilość podróżujących.
Gagaty Sołtykowskie
Według mnie to jest najbardziej opłacalna i realistyczna przyszłość naszego regionu. Turystyka jest w Unii Europejskiej postrzegana również w wymiarze społecznym, a przede wszystkim jako ważny pracodawca. Unia Europejska bardzo promuje rozwój turystyki wiejskiej, czyli agroturystyki, która zapewnia mieszkańcom dodatkowe miejsca pracy oraz stymuluje rozwój zacofanych regionów. Uznaje się tym samym fakt, że spora część społeczeństwa, emeryci, młodzi pracownicy- nie dysponuje wystarczająco wysokimi dochodami umożliwiającymi wyjazdy w okresie sezonu turystycznego. UE stwarza możliwości wsparcia finansowego turystyki ze środków funduszy strukturalnych, np. na wytyczenie szlaków turystycznych.
Rezerwat w Górnej Krasnej
Nie należy zapomnieć, że w Unii Europejskiej pojawiają się ciągle nowe inicjatywy poprawiające jakość turystyki i bezpieczeństwo samego turysty. Ważne jest, ze UE cały czas buduje otoczenie przyjazne dla turysty.
Ten złożony proces niesie w sobie wiele szans i korzyści dla członków Unii Europejskiej, a także niesie za sobą wiele wyzwań dla ludzi zależącym na przyszłości naszego regionu. Należy uświadomić sobie, ze dzięki wejściu Polski w struktury UE możemy zyskać bardzo dużo, albo niewiele. To czy wykorzystamy wielka szansę, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej, zależy przede wszystkim od naszych wysiłków. Od tego, czy i jak będziemy potrafili wykorzystać pomoc jaką otrzymamy od Unii. Aby tę pomoc otrzymać, trzeba być aktywnym, trzeba jej szukać i potrafić ją zagospodarować. Unia Europejska nie sprzyja tym, którzy biernie wyczekują na pomoc, a kiedy ją
dostaną nie potrafią jej wykorzystać i marnują ofiarowane środki. Korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej nie są zagwarantowane, są to wielkie szanse, które można wykorzystać. krótko mówiąc, nasza przyszłość w Unii Europejskiej leży w naszych rękach. Jak wykorzystamy tę szansę, zależy w dużej mierze od mieszkańców,
Rzeka Czarna
od chęci i zdolności.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]