Jak rozeznawać wolę Bożą plan, Konferencję mp3, dokument

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

JAK ROZEZNAWAĆ WOLĘ BOŻĄ?

 

Czym jest wola Boża,

w czym się ona przejawia i do czego dąży?

 

Wola Boża

 

Można ją określić jako postanowienie Boga, jako Jego zamiar, życzenie, pragnienie, nakaz wezwanie, żądanie, które objawia się w historii świata, Kościoła, ludzi i człowieka. Wola Boga objawia się przez Słowo i czyn i w ten sposób jest rozpoznawana przez człowieka.

 Zakres objawienia woli Bożej

 

1. Dekalog

2. Przykazania kościelne

3. Obowiązki stanu życia i powołania (małżeństwo, bezżeństwo, życie zakonne, kapłaństwo)

4. Znaki zewnętrzne (wydarzenia, sytuacje, relacje międzyludzkie, historia życia...)

5. Wewnętrzne natchnienia, inspiracje, sugestie (tylko serce wolne od lęków, obaw, agresji, depresji, złych uczuć i pożądań, ogarnięte miłością Bożą, zakochane w Bogu może dobrze rozeznać wolę Bożą)

-         wybór stanu życia i powołania

-         wybór między dobrem a złem 

-         wybór między dobrem mniejszym i większym

Od złego ducha pochodzi nie tylko zło, ale również wybór mniejszego dobra.

 

 

 

 

Wola Boża w Nowym Testamnecie

(wybrane framenty)

 

Mt 18,14 Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych.

 

J 6,39-40 Jest wolą Tego, który Mię posłał, abym ze wszystkiego, co Mi dał, niczego nie stracił, ale żebym to wskrzesił w dniu ostatecznym.  To bowiem jest wolą Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w Niego, miał życie wieczne. A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

 

1Tes 4:3  Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie.

 

1J 3,11 Taka bowiem jest wola Boża, którą objawiono nam od początku, abyśmy się wzajemnie miłowali

 

1P 3,17 Lepiej bowiem - jeżeli taka wola Boża - cierpieć dobrze czyniąc, aniżeli czyniąc źle.

 

1P 2,15  Taka bowiem jest wola Boża, abyście przez dobre uczynki zmusili do milczenia niewiedzę ludzi głupich.

 

Celem woli Bożej jest nasze odkupienie, uświęcenie i zbawienie, nasze życie,

Bóg  nie pragnie naszej  śmierci, ani naszego  potępienie

 

 

 

 

 

 

 

 

Wezwanie do rozeznawania woli Bożej

 

Ef 5,10-11.15-17 Badajcie, co jest miłe Panu. I nie miejcie udziału w bezowocnych czynach ciemności, a raczej piętnując, nawracajcie tamtych!  Baczcie więc pilnie, jak postępujecie, nie jako niemądrzy, ale jako mądrzy. Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe. Nie bądźcie przeto nierozsądni, lecz usiłujcie zrozumieć, co jest wolą Pana.

 

Modlitwa Pańska  (Mt 6,10-11) Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj.

 

 

Rozeznanie woli Bożej

służy pomocą w czasie walki duchowej i kryzysów powołania

 

Rozeznanie duchowe jest sercem życia chrześcijańskiego, ponieważ uzdalnia do poznania woli Bożej bez realizacji, której nie można osiągnąć łaski zbawienia wiecznego i świętości. Pomaga osobie zaangażowanej w życie duchowe przyjmować natchnienia, sugestie i inspiracje, pochodzące od Pana Boga, ponadto chroni je przed pokusami demonicznymi i pokusami pochodzącymi z natury ludzkiej. Rozeznanie duchowe zakłada odkrycie działania w sercu ludzkim wrogich sobie mocy Bożej i szatańskiej. Serce człowieka jest miejscem walki, w którym dobro walczy ze złem. Bóg walczy z diabłem o człowieka. Przeważnie jest to walka bardzo subtelna, skryta, polegająca na delikatnych podszeptach, natchnieniach, poruszeniach wewnętrznych, inspiracjach.

 

Pojęcie „rozeznania duchów” pojawia się w chrześcijaństwie po raz pierwszy u św. Pawła. Mówiąc o różnych darach Ducha Świetego dla dobra Kościoła wymienia się obok innych darów (charyzmatów), również „rozróżnianie duchów” (1Kor 12,10).

1J4,1-6 „Nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie (rozeznajcie) duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie

 

św. Jan od Krzyża – naucza, że sugestie, natchnienia i inspiracje mogą mieć trojakie pochodzenie:

- Boże

- demoniczne

- ludzkie - cała aktywność ludzkiego serca (myśli, pragnienia, potrzeby, uczucia, emocje) poddana jest wpływowi wielu czynników związanych z naturą ludzką – wśród których należy wskazać m.in. pewne tendencje, przyzwyczajenia, ograniczenia, słabości, defekty, mechanizmy podświadome.

 

Diabeł nigdy nie stanie twarzą w twarz. (św. )

Diabeł ojcem kłamstwa J 8,44

Cały świat leży w mocy złego 1 J 5,19

 

1 J 5,4-5 Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat; tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara. A kto zwycięża świat, jeśli nie ten, kto wierzy, że Jezus jest Synem Bożym?

 

 

Reguły św. Ignacego Loyoli

 

Św. Ignacy Loyola porównuje działanie diabła do zachowania kobiety, postępowania uwodziciela i do strategii  wodza na wojnie.

 

CD 325 Reguła 12. Nieprzyjaciel w zachowaniu się podobny jest do kobiety, w tym mianowicie, że siły ma słabe, ale chęć szkodzenia mocną. Bo właściwością kobiety w czasie sprzeczki z jakimś męż­czyzną jest tracić odwagę i uciekać, jeśli mężczyzna stawia jej dzielnie czoło; a przeciwnie, jeżeli mężczyzna zaczyna uciekać tracąc odwagę, wtedy gniew, mściwość i dzikość kobiety nie zna granic, ni miary.

Podobnie właściwością nieprzyjaciela jest tracić  siły i odwagę i uciekać ze swymi pokusami, jeżeli osoba ćwicząca się w rzeczach duchowych stawia odważnie czoło pokusom nieprzyjaciela i działa wręcz odwrotnie. A znów jeśli osoba ćwicząca zacznie się lękać i tracić odwagę pod naporem pokus, wtedy nie ma na całej ziemi bestii bardziej dzikiej niż nieprzyjaciel   natury ludzkiej w dążeniu do spełnienia swego przeklętego zamiaru z nadmierną przewrotnością.

 

CD 326  Reguła  13.  Nieprzyjaciel zachowuje się jak uwodziciel,  który chce pozostać w ukryciu i nie być ujawnionym- Albowiem człowiek przewrotny, namawiając do złego córkę jakiegoś dobrego ojca, albo żonę jakiegoś dobrego męża, chce żeby jego słowa i namowy zostały w tajemnicy; a przeciwnie bardzo mu się nie podoba, gdy córka ojcu, lub żona mężowi  wyjawi jego chytre słowa i zamiar przewrotny, bo wtedy łatwo wnioskuje, że sprawy rozpoczętej nie będzie mógł doprowadzić do skutku.

Podobnie i nieprzyjaciel natury ludzkiej, kiedy poddaje duszy sprawiedliwej swoje podstępy i namowy, chce i pragnie, żeby zostały przyjęte i zachowane w tajemnicy; a kiedy się je odkrywał przed dobrym spowiednikiem albo inną osobą. duchowną, która zna jego podstępy i złości, bardzo mu się to nie podoba; wnioskuje bowiem, że nie będzie mógł doprowadzić do skutku swego już zaczętego a przewrotnego zamiaru, bo odkryte zostały jego wyraźne podstępy.

 

CD 327  Reguła 14. Nieprzyjaciel zachowuje się także jak wódz na wojnie, gdy chce jakiś gród zwyciężyć i złupić. Wódz bowiem lub dowódca wojskowy, rozbiwszy obóz i zbadawszy siły i środki obronne jakiegoś zamku, atakuje go od strony najsłabszej. Podobnie i nieprzyjaciel natury ludzkiej krąży i bada ze wszech stron wszystkie nasze cnoty teologiczne, kardynalne i moralne, a w miejscu, gdzie znajdzie naszą największą słabość i brak zaopatrzenia ku zbawieniu wiecznemu, tam właś­nie nas atakuje i stara się nas zdobyć.

 

Nauka św. Pawła na temat walki duchowej

 

Ef 6,11-18 Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec podstępnych zakusów diabła.  Nie toczymy bowiem walki przeciw krwi i ciału, lecz przeciw Zwierzchnościom, przeciw Władzom, przeciw rządcom świata tych ciemności, przeciw pierwiastkom duchowym zła na wyżynach niebieskich. Dlatego weźcie na siebie pełną zbroję Bożą, abyście w dzień zły zdołali się przeciwstawić i ostać, zwalczywszy wszystko. Stańcie więc do walki przepasawszy biodra wasze prawdą i oblókłszy pancerz, którym jest sprawiedliwość,  15 a obuwszy nogi w gotowość głoszenia dobrej nowiny o pokoju. W każdym położeniu bierzcie wiarę jako tarczę, dzięki której zdołacie zgasić wszystkie rozżarzone pociski Złego. Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, to jest słowo Boże - wśród wszelakiej modlitwy i błagania. Przy każdej sposobności módlcie się w Duchu! Nad tym właśnie czuwajcie z całą usilnością i proście za wszystkich świętych

 

w (wola człowieka) = W (wola Boga)

równanie określające tajemnicę nawrócenia i świętości

(św. Maksymilian M. Kolbe)

 

Czy podejmując konkretną decyzję doświadczę łaski uświęcenia i zbawienia, czy głębiej i dojrzalej, bardziej odpowiedzialnie będę miłował Boga i bliźniego, doskonalej będę naśladował Chrystusa.

 

 

 

 

 

Szukanie woli Bożej w życiu wybranych Świętych

 

św. Benedykt  - przerywa studia w Rzymie i zakłada Zakon Benedyktynów

św. Franciszek z Asyżu  - przeciwstawia się woli ojca i zakłada Zakon Franciszkanów

bł. Bolesława Maria Lament  - opuszcza Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi i zakłada Zgromadzenie Misjonarek Świętej Rodziny

bł. Karol de Foucauld  - opuszcza Trapistów i wyjeżdża na Saharę (Algieria) i pragnie założyć Zgromadzenie Małych Braci Jezusa

bł. Matka Teresa z Kalkuty  - opuszcza Loretanki i zakłada Zgromadzenie Misjonarek Miłości

 

Jezus Chrystus wzorem wypełnienia woli Bożej

Mt 26,42  - Ojcze mój, jeśli nie może ominąć Mnie ten kielich, i muszę go wypić, niech się stanie wola Twoja!

 

Dialog w świetle „Modlitwy Pańskiej”

(Anonim)

Nie mów: «OJCZE», jeśli każdego dnia nie postępujesz jak dziecko. Nie mów: «NASZ», jeśli żyjesz tylko w twoim egoizmie. Nie mów: «KTÓRY JESTEŚ W NIEBIE», jeśli myślisz tylko o rzeczach ziemskich. Nie mów: «NIECH PRZYJDZIE TWOJE KRÓLESTWO», jeśli je utożsamiasz z sukcesem materialnym. Nie mów: «BĄDŹ WOLA TWOJA», jeśli jej nie akceptujesz, gdy naznaczona jest cierpieniem. Nie mów: «CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO», daj nam dzisiaj, jeśli nie troszczysz się o tych, którzy cierpią z powodu głodu. Nie mów: «PRZEBACZ NAM NASZE WINY», jeśli nie jesteś gotowy do przebaczenia innym. Nie mów: «NIE WÓDŹ NAS NA POKUSZENIE», jeśli nie przestajesz grzeszyć. Nie mów: «ZBAW NAS OD ZŁEGO», jeśli nie przeciwstawiasz się złu. Nie mów: «AMEN», jeśli nie bierzesz na serio słowa modlitwy: «OJCZE NASZ».

 

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • swpc.opx.pl