Jak głaskać psa(1), Artykuły o psach

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Jak głaskać psa?

Ciekawa jestem ile osób, po przeczytaniu tytułu zignoruje artykuł z myślą „Przecież ja wiem jak mam głaskać psa!” . W rzeczywistości wiele osób wie jak wyciągnąć rękę i dotknąć psa, niewiele jednak wie jak pogłaskać psa tak, aby sprawiało mu to przyjemność. Psy są zwierzętami społecznymi i udomowienie sprawiło, że są w dużej mierze od nas zależne, co nie oznacza, że każdy pies lubi być głaskany i dotykany przez nieznajomych (przez znajomych niektóre też nie lubią). Zupełnie tak samo jak my nie chcemy, aby nowo poznany człowiek stawał bardzo blisko nas a tym bardziej by nas przytulał.

Bardzo często spotykam się z sytuacją kiedy przeróżne osoby starają się dotknąć i pogłaskać mojego psa. Pomimo tego, że Gizmo się wycofuje, unika ręki, całym sobą prosi o zaniechanie próby, osoby te kontynuują, próbując dotknąć jego głowy i go pogłaskać. Zastanów się przez chwilkę czy i Tobie nie zdarza się być takim miłośnikiem psów na Twoich zasadach.

Jeśli chcesz zaimponować psu i pokazać mu, że jesteś naprawdę świetnym człowiekiem, przestrzegaj następujących reguł:

REGUŁA NR 1

Nigdy nie podchodź pierwszy do psa.

Zawsze pozwól psu podejść do Ciebie, bez względu na to jak przyjacielsko wygląda. Dlaczego? Ponieważ to pozwala psu na interakcję z Tobą na jego zasadach. Wiele osób jest zdziwionych jak szybko ich nieśmiałe psy podchodzą do mnie. Jedynie co robię, to siadam i pozwalam psu zdecydować jak szybko do mnie podejdzie.

REGUŁA NR 2

Nie ograniczaj psiej przestrzeni.

Kochamy psy tak bardzo, że mamy tendencję aby być bardzo blisko kiedy je głaszczemy, tak blisko jak to jest tylko możliwe. Wyobraź sobie, że poznajesz nową osobę, która natychmiast się do ciebie przytula, kładzie swoją rękę na twojej głowie i przytula policzek do policzka. Czy czułbyś się komfortowo w towarzystwie takiej osoby?

Nie głaszcz psa po głowie. Jest to przyczyną ogromnego stresu u zwierzęcia. Psy wolą być głaskane pod brodą, po karku, po bokach ciała.

Trzymaj się z dala od psiej mordki. Psy naprawdę nie lubią kiedy łapiemy je za głowę, głaszczemy tak, że aż mrużą oczy i przytulamy się. Pewnie to jest tak, że to my lubimy się przytulać do psów a to co one czują już nie do końca bierzemy pod uwagę.

Nie pochylaj się nad psem. O wiele lepiej jest kucnąć i odwrócić lekko bokiem do psa. Zdziwisz się jak zareagują psy kiedy kulturalnie w psim języku się z nimi przywitasz.

Nie wtykaj swojej ręki pod nos psa. Gdzieś, kiedyś, ktoś dał dobrą radę, że trzeba dać psu swoją rękę do powąchania. Nie wiem skąd to się wzięło ale zważywszy na to, że psy mają średnio 250 mln receptorów zapachowych a my tylko 5 mln to mogą równie dobrze powąchać naszą rękę gdy spoczywa ona u naszego boku i nie musi być wetknięta pod psi nos.

Pozwolenie psu na decyzję kiedy i jak do ciebie podejdzie wiele zmieni w waszej relacji.

REGUŁA NR 3

Nie staraj się przekonać nieśmiałego psa, że jesteś przyjacielsko nastawiony. Jak wiele razy widziałeś człowieka napierającego na przestraszonego psa i powtarzającego „wszystko porządku, nie bój się”. Miłośnicy psów popełniają w tym miejscu wiele błędów. Nasze ludzkie ego nie może przyjąć do wiadomości, że najlepszy przyjaciel człowieka nie zakochuje się w nas od razu. Prawda jest taka im bardziej napierasz na nieśmiałego psa, tym bardziej przekonujesz go że jesteś straszny i należy się ciebie bać. Odsuń się , wycofaj, unikaj kontraktu wzrokowego i daj mu szansę poznać ciebie na jego zasadach.

REGUŁA NR 4

To, że pies ciebie wącha nie oznacza od razu, że chce być głaskany. Wąchanie jest psa sposobem na zdobycie więcej informacji o tobie. Pozwól mu się powąchać i obserwuj co będzie dalej. Czy ciebie powącha i wycofa się czy powącha i całe jego ciało zacznie tańczyć z radości.

Psy, które naprawdę lubią być głaskane przez obcych nie ukrywają tego. Podchodzą blisko, dotykają nas swoim ciałem, tańczą ten wyjątkowy psiejski taniec radości.

REGUŁA NR 5

Kiedy już głaszczesz psa, pogłaszcz go raz, przestań i zobacz co się stanie. Jeśli jemu się to spodoba, przysunie się bliżej lub da inny sygnał, że twoje zachowanie jest mile widziane.

Jeśli jesteś opiekunem psa nieśmiałego lub trzymającego dystans do obcych, to ty musisz mu pomóc w interakcjach z miłośnikami psów. Nie wahaj się zatrzymać ludzi przed głaskaniem. Im więcej negatywnych interakcji ma twój pies z innymi ludźmi, tym bardziej nieufny i zestresowany się staje.

REGUŁA NR 6

Zawsze pytaj opiekuna innego psa czy możesz go pogłaskać.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • swpc.opx.pl