Jak uchronić się przed wirusami, Prywatne

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

Jak uchronić się przed wirusami

 

 

 

1. Nie używaj nielegalnego oprogramowania

 

Pirackie programy często są głównymi źródłami wirusów na komputerze. Masowo przegrywane w domowych warunkach łatwo mogą zostać zarażone niepożądanymi programami dającymi ich sprzedawcy praktycznie nieograniczony dostęp do Twojego komputera. Oryginalne wersje oprogramowania są zazwyczaj sprawdzane najnowszymi programami antywirusowymi, a ich producenci dają gwarancję bezpieczeństwa płyty.

 

2. Regularnie skanuj dyski oraz e-maile programami antywirusowymi

 

Jest to jedna z najbardziej podstawowych czynności, jakie powinien wykonywać każdy administrator komputera. Niestety często jest lekceważona i prowadzi do infekcji, których można by uniknąć. O ile używamy któregoś z najpopularniejszych klientów pocztowych odbierane e-maile są zazwyczaj sprawdzane automatycznie przez odpowiednią wtyczkę antywirusa, to dyski są rzadko skanowane automatycznie, a to ze względu na wydajność naszego komputera.

 

3. Regularnie aktualizuj bazę danych programu antywirusowego oraz na bieżąco aktualizuj system i aplikacje

 

Nawet najlepszy program antywirusowy jest praktycznie bezużyteczny, jeżeli nie jest często aktualizowany. Nowe wirusy pojawiają się bardzo często i posiadanie najnowszej bazy danych wirusów dla naszego oprogramowania antywirusowego jest sprawą priorytetową. Dlatego przy wyborze programu antywirusowego jednym z ważnych czynników jest rozmiar uaktualnień i ich częstość - najlepiej żeby były jak najmniejsze i jak najczęściej.

 

4. Instaluj system w innym niż domyślny katalogu

 

Zdecydowana większość wirusów (szczególnie tych, których jedynym/głównym zadaniem jest niszczenie systemu operacyjnego) szuka katalogu C:\Windows i jeżeli go nie znajdzie, porzuca dalsze zadania.

 

5. Wykonuj kopie bezpieczeństwa ważnych plików na niezależnych nośnikach

 

Wszyscy specjaliści od bezpieczeństwa zgodnie twierdzą, że najlepszą metodą zapobiegającą utracie cennych danych jest robienie ich kopii bezpieczeństwa.

 

6. Nie otwieraj e-maili od nieznanych osób oraz nieoczekiwanych załączników od znajomych

 

Współczesne wirusy, które wysyłają się poprzez zastosowanie tradycyjnego e-maila są w stanie tak manipulować nagłówkami listu, że w polu "Nadawca" może widnieć praktycznie każdy ciąg znaków, dlatego e-mail z załącznikiem wysłany przez naszego przyjaciela może być tak naprawdę wirusem, który znalazł e-mail naszego przyjaciela.

 

 

Kiedy dochodzi do infekcji?

 

Wirus komputerowy dostaje się na dysk twardy użytkownika najczęściej po otworzeniu przez niego zainfekowanej wiadomości e-mail, uruchomieniu programu konia trojańskiego. Często też wirus dostaje się po uruchomieniu zainfekowanych plików z dyskietki, płyty CD.

 

Zależnie od typu wirusa komputerowego infekcja następuje w inny sposób

 

Wirusy plikowe

 

Infekcja następuje poprzez dopisanie kodu wirusa na końcu pliku (wirusy starsze) lub modyfikację jego początku i dopisanie kodu w środku lub na końcu (wirusy nowsze, atakujące niewykonalne pliki). Załadowanie zainfekowanego pliku do pamięci jest równoznaczne z uaktywnieniem wirusa. Wiele wirusów nie niszczy zaatakowanego pliku, dzięki czemu może po aktywacji wykonać program nosiciela, tak że użytkownik niczego nie podejrzewa.

 

Wirusy dyskowe (Wirusy sektora startowego dysku - wirusy BOOT sektora)

 

Infekcja następuje, kiedy wirus lokuje się Master BOOT Record, czyli pierwszych sektorach dysku, gdzie zamieszczony jest BootLoader – program odpowiadający za start systemu operacyjnego. Niektóre wirusy czyszczą dane znajdujące się w MBR, uniemożliwiając start systemu, co dla przeciętnego użytkownika oznacza brak dostępu do danych. W innym przypadku wirus przenosi kod inicjujący system z sektora startowego w inny obszar dysku i zajmuje jego miejsce, co powoduje jego załadowanie jeszcze przed startem systemu, a więc także przed uruchomieniem jakiegokolwiek oprogramowania antywirusowego.

 

Makrowirusy

 

Infekcja zdrowego pliku (np. typu .doc) następuje kiedy użytkownik otworzy już zainfekowany plik.

 

 

Czy wirusy mogą niszczyć sprzęt komputerowy?

 

Jedną z najgorszych odmian wirusów są wirusy niszczące nasz sprzęt komputerowy istnieją ich dziesiątki, lecz wyrządzane przez nie szkody odczuwalne są bardzo sporadycznie. Często warunkiem ich działania jest odpowiednia konfiguracja sprzętowa, a programy antywirusowe z łatwością nie dopuszczają ich do naszego komputera, więc prawdopodobieństwo, że utracimy nasz drogocenny sprzęt nie jest ogromne. Jednakże zawsze istnieje, a ich działania może być bardzo odczuwalne dla naszej kieszeni.              

Wirus Win95.CIH.1003, również znany jako CIH 1.2 lub CIH.1003, jest jednym z najbardziej destrukcyjnych wirusów, niszczących twarde dyski i infekujących flash BIOS. Głównym zagrożeniem ze strony CIH'a jest jego działalność niszczycielska, obejmująca zarówno zapisywanie własnych danych na dysku (zamazywanie) oraz zapisywanie własnych danych w BIOS'ie, w komputerach z tzw. flash BIOS'em. W tym przypadku komputer nie może się uruchomić, a jedynym rozwiązaniem jest przeprogramowanie chip'a z BIOS'em w wyspecjalizowanym serwisie (nie wspominając o utraconych danych z dysku). Według specjalistów wirus CIH jest potencjalnie dużo groźniejszy, od legendarnego już wirusa Michangelo.

Rezydentny wirus, działający w środowisku Windows95/98.

Używa nieudokumentowanych sposobów, aby zainstalować się w pamięci.

Zaraża tylko pliki systemu Windows (typu PE) przy operacjach

otwarcia, zamknięcia lub uruchomienia programu. Stara się zamazać dysk twardy oraz flash BIOS. To ostatnie udaje się mu na niektórych płytach głównych.

W wypadku prostych komputerów, nieposiadających w BIOSie boot-page,

może być konieczna wymiana płyty głównej komputera.

 

 

 

 

 

 

Źródło: www.mks.pl

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • swpc.opx.pl