Jablka, Kulinaria, Przetwory, Przetwory od A do Z
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Jabłka duszone do mięsa
50 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych kwaskowych jabłek (np. antonówki), 2 łyżki soku z cytryny, 1 cebula (8 dag), 1 niezbyt duży ząbek czosnku, 3 łyżki cukru, szczypta soli, 1 goździk, 1/3 łyżeczki skórki z cytryny (może być suszona), 1/2 łyżeczki majeranku
Jabłka umyć, obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w cienkie plasterki, skropić sokiem z cytryny. Cebulę obrać, pokroić bardzo drobno. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę. Wymieszać jabłka, cebulę i czosnek, wlać 3-4 łyżki wody. Mieszając, smażyć na małym ogniu ok. 20 minut, aż jabłka się rozgotują. Wsypać cukier, sól i włożyć goździk. Dusić znowu 20 minut na małym ogniu, często mieszając. Kilka minut przed końcem smażenia dodać majeranek i skórkę z cytryny. Przełożyć jabłka do wyparzonych słoików, zakręcić i pozostawić do ostygnięcia pod kocykiem.
Jabłka marynowane
3 kg twardych jabłek. Zalewa: półtora litra wody, pół szklanki octu 10-proc., łyżeczka soli, 4 łyżki cukru, kilkanaście ziaren gorczycy, 6-8 goździków
Jabłka obrać, pokroić w grube plastry, wyciąć gniazda nasienne. Plastry ułożyć warstwami w cedzaku i zanurzyć na 5 min w garnku z wrzącą wodą (która ma tylko "mrugać"). Następnie zahartować w zimnej wodzie, osączyć, włożyć do słoików typu twist (najlepiej półlitrowych), zalać gorącą zalewą i zakręcić. Pasteryzować 15 min.
Jabłka marynowane 2 kg koszteli zalewa: litr wody, 2 łyżki cukru, łyżeczka kwasku cytrynowego lub 1/3 szklanki octu 10-proc., płaska łyżeczka soli, kilka goździków, pół łyżeczki gorczycy
Obrane jabłka przekrój na połówki lub ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Włóż je na kilka minut do wrzątku, odcedź, przelej zimną wodą i poukładaj w słojach. Zagotuj wodę z cukrem i solą, przyprawami, kwaskiem cytrynowym lub octem. Gorącą zalewą zalej jabłka w słoikach, które należy dobrze zamknąć. Pasteryzuj przez 15 minut.
Jabłka w rumie
małe, niezbyt dojrzałe jabłuszka z ładną skórką, cukier waniliowy w dużych ilościach, cukier, rum, woda.
Proporcje na słoiczek wielkości 0,33 l.
Słoiczki przygotować do użycia. Zagotować dużą ilość wody. Jabłka umyć i wytrzeć. Owoce kroić na ćwiartki, wykrawać gniazda nasienne i wkładać do słoiczków. Do każdego słoiczka wsypać 1 łyżkę cukru i 1 łyżkę cukru waniliowego, wlać 25 g rumu i uzupełnić wodą do pełna. Zakręcić, wstawić do garnka, zalać do ¾ wysokości i gotować ok. 20 min.
Jabłka w słoiki
jabłka kwaśne (renety, antonówki), 30 dag cukru na kilogram obranych jabłek
Jabłka kwaśne (renety, antonówki) obieram, usuwam gniazda, kroję w średnie kawałki (lubię, jak owoce są nie do końca rozprażone w musie). Wrzucam do garnka, dolewam ciut wody na dno, zagotowuję, mieszam, gotuję pod przykryciem, aż dojdą do pożądanej konsystencji czasami mieszając (krótko to wychodzi, jabłka są szybkie). Następnie słodzę. Daję około 30 dag cukru na kilogram obranych jabłek, ale ja lubię mało słodkie. Takie trzeba długo pasteryzować, żeby się nie zepsuły (około 45 min.). Z cukrem trzeba jeszcze chwilę pogotować cały czas mieszając, żeby nie były zbyt wodniste.
Jabłka z ananasem
2 kg kwaśnych jabłek, 1 ananas 1 – 1,2 kg ( lub dwa mniejsze), 1 cytryna, 20 – 30 dag cukru, 10 dag dobrego miodu, płaska łyżeczka cynamonu, szczypta imbiru, rdzeń z 2 lasek wanilii, lub cukier waniliowy
Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, podzielić na ćwiartki. Z cytryny wycisnąć sok. Ananasy obrać, wyciąć stwardniały rdzeń, pokroić w grubą kostkę. Jabłka wrzucić do dużego garnka z grubym dnem, dodać sok z cytryny i pół szklanki wody, ustawić pod przykryciem na małym ogniu i rozgotować owoce. Następnie prażyć na małym ogniu, aż masa jabłkowa zgęstnieje. Kiedy masa będzie dostatecznie gęsta, dodać kostki ananasa, cukier, miód. Gotować jeszcze kilka minut (kostki ananasa powinny pozostać w całości). Pod koniec dodać szczyptę imbiru, cynamon i wanilię. Gorące jabłka nakładać do wyparzonych słoików, natychmiast zakręcać i odstawić do góry dnem, do wystudzenia.
Jabłka z miętą w syropie
1 kg twardych jabłek, pęczek mięty, 3/4 kg cukru, sok wyciśnięty z 2 cytryn
Jabłka umyj i delikatnie nie uszkadzając owoców, obierz ze skórki. Całe włóż do garnka z gotującą się wodą (tyle wody, aby przykryta owoce). Wyjmij je po 3 minutach. Osobno zagotuj litr wody, dodaj cukier, gotuj kilka minut aż powstanie syrop. Cytryny sparz wrzątkiem, przekrój na połówki, wyciśnij sok. Dodaj do syropu. Listki mięty opłucz i osusz. W stoikach ciasno ułóż jabłka, przekładając je miętą. Całość zalej gorącym syropem i szczelnie zakręć. Pasteryzuj około 20 minut
Jabłka z porzeczkami
1 kg jabłek, 40 dag czerwonych porzeczek, 1 szklanka wody, 70 dag cukru
Porzeczki przebrać, umyć, zalać wrzącą wodą i rozgotować, przetrzeć przez sito. Dodać cukier, zagotować. Jabłka umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi oczkami, włożyć do syropu i gotować, aż staną się szkliste. Przełożyć do słoików i uszczelnić je.
Jajka w occie
6 jaj, 12 goździków, 1 szklanka octu, 1 szklanka wody, 1/2 łyżeczki zmielonej gorczycy, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki pieprzu
Jaja obrane ze skorupek włożyć do słoika Wymieszać przyprawy z 2 łyżeczkami octu Wodę z octem zagotować, dodać przyprawy, gotować mieszając minutę Jaja zalać Wrzątkiem mocno zakręcić ,wystudzić i wstawić do lodówki na 2 tygodnie
Jarzębina
Trzeba ją zebrać po pierwszych przymrozkach, opłukać, obgotować, odcedzić, zalać gorącym syropem (z 0,5 l wody i 1,5 kg cukru na 1 kg owoców), odstawić na kilka godzin. Zagotować, odstawić. Czynności powtarzać, aż konfitura zgęstnieje. Przełożyć do słoiczków.
Jarzębina do mięs i wędlin
1kg jarzębiny, 1 kg cukru, 6 jabłek (60 dag), 7 twardych gruszek (60 dag), 2 łyżki koniaku, 1 opakowanie środka żelującego (na 1kg owoców i 1/2 kg cukru)
Jarzębinę umyć, osuszyć i włożyć w woreczku foliowym do zamrażalnika na 2 doby. W dużym garnku o grubym dnie wymieszać jarzębinę z cukrem i 1/4 szklanki wody. Podgrzewać na małym ogniu często mieszając do czasu, aż cukier się rozpuści. Jabłka i gruszki umyć, obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w kostkę, dodać do gotującej się jarzębiny i gotować 3 minuty. Następnie wsypać środek żelujący i gotować 4 - 5 minut. Wlać koniak i wymieszać. Przełożyć do wyparzonych słoiczków, pasteryzować 15 minut w temperaturze 80 stopni C.
Jarzębina do mięs
Czas 3 godziny i 10 minut Przygotowanie 1 godzina i 30 minut Duszenie 1 godzina i 40 minut Składniki na 3 słoiki po 0,251:
50 dag korali jarzębiny, 50 dag jabłek, 1 łyżeczka imbiru, 1 łyżeczka chili, 1-2 ząbki czosnku, 1 szklanka cukru, 10 dag rodzynek
Jarzębinę umyć, odsączyć. Jabłka obrać, wyciąć gniazda nasienne, miąższ pokroić w kostkę, dodać do jarzębiny. 1/2 - 2/3 owoców i cały cukier włożyć do rondla i dusić 1 1/2 godziny. Następnie zdjąć z ognia, gdy owoce są rozgotowane, lekko przestudzić. Ciepłą masę przetrzeć przez sito. Pozostałe na sicie skórki wyrzucić. Czosnek obrać, posiekać. Rodzynki dokładnie opłukać. Pozostałą jarzębinę oraz jabłka wrzucić do przecieru, dodać czosnek, rodzynki i przyprawy. Ponownie doprowadzić do wrzenia i dusić 10 minut. Spróbować, czy jarzębina jest dość słodka. Jeśli trzeba, dosypać cukier i podgrzewać, by się rozpuścił. Słoiki umyć, wyparzyć, napełnić gorącą jarzębiną, zamknąć i odwrócić do góry dnem. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. RADA Jeśli pod koniec duszenia dodamy łyżkę octu winnego, jarzębina będzie bardziej wytrawna, świetna do dziczyzny.
Jarzębina do mięs
500 g owoców jarzębiny bez gałązek, 500 g jabłek, 1 łyżeczka imbiru, 1 łyżeczka chilli, 1-2 ząbki czosnku, 1 szklanka cukru, 100 g rodzynek
Zblanszowaną lub przemrożoną jarzębinę myjemy i osączamy. Jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę i dodajemy do jarzębiny. Około połowy owoców i cały cukier wrzucamy do rondla i dusić półtorej godziny. Rondel zdejmujemy z ognia, gdy owoce są rozgotowane. Masę studzimy i przecieramy przez sito. Pozostałe na sicie skórki wyrzucamy. Czosnek drobno siekamy. Rodzynki dokładnie płuczemy i pozostawiamy na sicie do obcieknięcia.. Pozostałą jarzębinę oraz jabłka wrzucamy do przecieru, dodajemy czosnek, rodzynki i przyprawy. Ponownie doprowadzamy do wrzenia i dusimy 10 minut. SW razie potrzeby dosładzamy i mieszamy, aż cukier się rozpuści. Słoiki po umyciu wyparzamy wrzątkiem, napełniamy gorącą jarzębiną, zamykamy i odwracamy do góry dnem.
Jesienne zapasy pani Joanny (na ostro)
2,5 kg cukini, 4 dag cukru, szklankę octu winnego, pół szklanki octu spirytusowego, 2 łyżki chili, 3 łyżki soli
Cukinię obieramy, wydrążamy pestki, zasypujemy trzema łyżkami soli i od-stawiamy na 3-4 godziny. W celu urozmaicenia tego czasu, wrzucamy do gara pozostałe składniki i delikatnie podgrzewamy, aż do rozpuszczenia cukru. Potem można jeszcze poczytać książkę, a gdy cukinia już swoje odleży, odlewamy spod niej sok, wkładamy do ją gara i trzy-mamy tam przez najbliższe 12 godzin. Ten czas umilamy sobie na własną rękę. Gdy cukinia już się wystarczająco pomoczy, przekładamy ją do słoików. Jak zapewnia pani Joanna, tak przyrządzona cukinia wytrzymuje dość długo, ale jeśli chcemy, żeby wytrzymywała jeszcze dłużej, warto krótko podgrzać słoiki w celu zassania się pokrywek.
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]